Około 40 pielęgniarek i położnych oraz lekarzy z całej Polski uczestniczyło w szkoleniu i warsztatach, które odbyły się w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Po raz drugi w tym roku Szpital w Goduli odwiedził Simon Clare ze Szpitali Uniwersyteckich w Londynie. To ekspert organizacji ANTT, specjalizującej się w szkoleniu personelu medycznego z zakresu procedur zapobiegających zakażeniom szpitalnym. Ekspert z Wielkiej Brytanii przyjechał do Polski na zaproszenie ordynatora Oddziału Neonatologicznego naszego Szpitala prof. dr hab. n. med. Janusza Świetlińskiego.

ANTT (Aseptic Non Touch Technique)- Aseptyczna technika bezdotykowa została opracowana przez Stephena Rowley w końcu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecnie staje się międzynarodowym standardem prowadzenia technik aseptycznych.

„Najgorsze co może się przydarzyć dziecku to zakażenie w szpitalu. Od wielu lat starałem się wprowadzić ideę walki z zakażeniami szpitalnymi na naszym gruncie. Teraz się to udaje. Musimy się nauczyć jak myśleć o zapobieganiu zakażeniom. Procedury ANTT wdrażane są w 25-ciu najbardziej zaawansowanych medycznie krajach świata, w naszym kraju formalnie nie są jeszcze obecne”- podkreśla prof. Świetliński.